Szukaj

piątek, 10 sierpnia 2012

Usunięcie zęba mądrości cz. 1


 

Pierwszy post z cyklu zdrowie będzie dotyczył usunięcia zębów mądrości. Do tej pory miałam niemiłą przyjemność poddać się temu zabiegowi dwa razy. Opiszę Wam czym powinniście się kierować jeżeli tak jak kiedyś jesteście skazane na tą interwencję chirurgiczną! Tak dobrze przeczytałyście nie jest to drobny zabieg, lecz interwencja chirurgiczna, która nieprawidłowo przeprowadzona może zagrażać Waszemu życiu.

Pierwsza i najważniejsza zasada - Wybrać dobrego lekarza.
Bardzo istotne jest znaleźć dobrego chirurga szczękowo- twarzowego, który przeprowadzi u Was tą interwencję medyczną. Zwróćcie uwagę na gabinet, w którym będziecie miały konsultację. Dobry lekarz powinien na pierwszym spotkaniu przeprowadzić przegląd uzębienia, zebrać dokładny wywiad chorobowy, zlecić zdjęcie Rtg i wyjaśnić Wam na czym będzie polegał "zabieg".

Sam zabieg wyrywania zęba jest "bezbolesny", lecz lekko nieprzyjemny. Bezbolesny ponieważ lekarz da Wam "końską dawkę" znieczulenia:). Ja nie czułam przy pierwszym zębie dosłownie nic. Zanim mój lekarz zaczął mi go wyrywać sprawdził  czy cokolwiek odczuwam. Dostałam na początku za małą dawkę znieczulenia i musiał mi dostrzyknąć kolejną dawkę leku znieczulającego (kolejne ukłucie);(, ale właściwego "zabiegu"  i towarzyszącemu mu bólu nie czułam:). Nieprzyjemne, bo czujecie siłę z jaką lekarz (polecam mężczyznę, ponieważ potrzebna jest naprawdę duża siła) wyrywa zęba i jego korzenie.

Napisałam na początku mojego posta, że "zabieg", a dokładnie interwencja medyczna może zagrażać waszemu życiu. Wiąże się to z możliwością wystąpienia wstrząsu pod wpływem podanego leku przeciwbólowego. Zawsze powiedzcie lekarzowi, jeżeli jesteście uczulone na jakieś leki (często zdarzają się reakcje krzyżowe) lub jeżeli jakieś leki aktualnie stosujecie. Zwracajcie uwagę na higienę wykonywanych czynności oraz czy lekarz stosuje sterylny zestaw narzędzi. Nie chcemy się przecież niczym zarazić!

 Po usunięciu zęba mądrości nie czujecie jeszcze nic przez ok. 1-2 h (uwarunkowanie indywidualne). Polecam odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w dobre leki przeciwbólowe. Poproście lekarza o receptę na np. Ketonal - przez pierwsze 3 dni potrzebne są na prawdę silne leki przeciwbólowe! 

Poddajcie się "zabiegowi"- jeżeli macie wybór- w piątek ( z wolnym weekendem), aby ból nie przeszkadzał Wam w codziennym  ludzkim egzystowaniu z kolegami z pracy i klientami. Zabierzcie ze sobą osobę bliską, aby po wszystkim odwiozła Was do domu.

W aptece oprócz leków przeciwbólowych zaopatrzcie się również  w gaziki sterylne, które sprawdzą się przy wykonywaniu toalety uzębienia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz